Atrakcje turystyczne Bytowa – co warto zobaczyć?

Bytów to miasto położone na Kaszubach, które co roku odwiedzają tysiące turystów. Przyciągają ich tu nie tylko liczne zabytki, ale także piękna przyroda okolicznych rejonów. Okolice Bytowa to idealne miejsca na rowerowe wycieczki – lasy, pagórki i liczne jeziora. Bytów i jego okolice to też idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury. W okolicach działają liczne gospodarstwa agroturystyczne. Są też jednak i inne obiekty, które oferują gościom noclegi. Bytów ma bardzo wiele ofert noclegowych, na które składają się m.in. pola kempingowe, prywatne kwatery oraz pokoje na wynajem.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta jest krzyżacki zamek. Jego budowa zaczęła się w 1390 roku, a prace nadzorował Mikołaj Fellesteyn – ten sam, który doglądał zamku w Malborku. Zamek w Bytowie był zarówno zajazdem dla rycerzy jak i strażnicą graniczną. Przebiegał tędy też szlak łączący Malbork z resztą Europy. Krzyżacy działali w zamku do XVI wieku, a dokładnie w 1526 roku budowla trafiła w ręce książąt pomorskich. Dla nich zamek pełnił jedynie rolę letniej rezydencji. Pierwotna konstrukcja została całkowicie zniszczona w czasie Potopu Szwedzkiego. Po latach został odbudowany, głównie z myślą o urzędnikach, którzy potrzebowali dużej powierzchni. Przed II wojną światową Niemcy zaczęli jego rozbudowę, której jednak nie dokończyli, a później zamek znów został uszkodzony w czasie przechodzenia frontu wschodniego. Po II wojnie światowej odbudowano tę konstrukcję, a do jej wnętrz wprowadziło się m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie. Dzisiaj mieści się tutaj też hotel. Zamek jest miejscem organizacji wielu różnych wydarzeń kulturalnych.

Warto wybrać się też na bytowski rynek. Przy nim zlokalizowane są różne zabytkowe kamienice oraz inne obiekty warte odwiedzenia. Na płycie rynku znajduje się także interesująca fontanna.

Jedną z większych ciekawostek jest wiadukt kolejowy zlokalizowany niedaleko rynku. Jest to wysoki na 20 metrów obiekt, który powstał w 1884 roku. Tym, co w nim jest najciekawsze jest to, że nie przejechał po nim nigdy żaden pociąg. Tuż po zbudowaniu obiektu stwierdzono, że linia kolejowa powinna być przełożona kilkadziesiąt metrów dalej. Do dzisiaj pozostał więc jedynie miejscem na spacery. Warto zobaczyć go także od dołu, bo całość konstrukcji jest bogato zdobiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>