Atrakcje turystyczne Krościenka i nie tylko

Krościenko jest niezwykle urokliwą miejscowością, znajdującą się w województwie małopolskim. Jest siedzibą gminy Krościenko nad Dunajcem. Miejscowość ta od wielu wieków znana jest z ujęć wód mineralnych, które sprawiły, ze miejsce to stało się uzdrowiskiem.

Wioska cieszy się ciekawą historią, gdyż brała aktywny udział w najważniejszych polskich wydarzeniach, zaś w wyniku rozbioru Polski należała do zaboru austriackiego. O jej początkach możemy przeczytać u kronikarza staropolskiego Jana Długosza, jednak również wiele na ten temat mówią nam zachowane dokumenty, m.in. ten, dotyczący lokacji miasta. Wiemy, że pierwszym zarządcą Krościenka był pleban, zaś w kolejnych latach miejscowość ta odkupywana była przez poszczególnych bogaczy. Zawsze o nią dbano, co sprawiło, że dziś Krościenko nad Dunajcem znajduje się na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce i każdego roku odwiedzane jest przez turystów.

Okoliczne Pieniny przyciągają turystów zarówno zimą, jak i latem. Przygotowane są szlaki górskie od najtrudniejszego po te, które możemy pokonywać całymi rodzinami również z małymi dziećmi. Krościenko oferuje bardzo bogatą bazę noclegową. Można wybrać dla siebie odpowiedni kwaterunek spośród wielu propozycji. Warto skorzystać ze wcześniejszej rezerwacji, wchodząc na praktycznym serwisie internetowym Meteor, by spokojnie i komfortowo spędzić swój urlop.

W miejscu tym oprócz spacerów po Pieninach, Gorcach, czy też Beskidzie Sądeckim, można skorzystać ze zwiedzania Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Z pewnością ciekawym miejscem okaże się również Kościół Wszystkich Świętych pochodzący z XIV wieku. Został on przebudowany w stylu barokowym, zaś w XIV wieku polichromowany. W kościele znajduje się chrzcielnica ufundowana przez Jana I Olbrachta. Interesujący jest również nowy kościół pw. Dobrego Pasterza. Znajduje się w nim grób Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Niezwykle interesujący jest również stary dwór rodziny Dziewolskich, którzy byli ostatnimi właścicielami Krościenka, a będąc na rynku można podziwiać zabytkowe domy mieszczańskie.

Sportowcy mogą skorzystać z ośrodka narciarskiego Stajkowa-Ski, który znajduje się na zboczu Stajkowej. Niezwykle urokliwy jest również zamek Pieniński. Krościenko jest ozdobione również pięcioma pomnikami przyrody, które stanowią grupy drzew oraz pojedyncze krzewy. W miejscu tym spotykamy nie tylko wiele atrakcji czy przyjazny klimat, ale przede wszystkim piękne otoczenie, w którym można prawdziwie odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>