Co zobaczyć w Sandomierzu?

W Sandomierzu mamy masę atrakcyjnych miejsc. O tej miejscowości możemy usłyszeć również bardzo wiele ciekawostek. Jedną z nich są niewątpliwie Sandomierskie Szachy. Według różnych opinii są to najstarsze na naszym kontynencie szachy, a odnaleziono je właśnie w tej miejscowości. Miało to miejsce w drugiej połowie XX wieku, gdy przeprowadzano tutaj prace remontowe i archeologiczne.

Z miejsc wartych zobaczenia, należy między innymi wymienić Katedrę oraz Zamek w Sandomierzu. Katedra ta jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki zdecydował się jej budowę ufundować. Nie była to jednak od samego początku katedra. Tytuł ten otrzymała dopiero w roku 1818. Jest ona budowlą w stylu gotyckim, a w jej wnętrzu znajdują się marmurowe ołtarze. Wewnątrz odnajdziemy także wiele ciekawych obrazów, które przedstawiają różnego rodzaju wydarzenia z życia tej miejscowości. Naprawdę warto się tutaj wybrać na zwiedzanie (przeczytajcie również ➦ Kłodzko – miasto trzech kultur).

Zamek w Sandomierzu również pochodzi z okolic XIV wieku. Jego budowę zapoczątkowano dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Zamek przez wiele wieków był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Dziś podziwiamy jego kształty, które w dużej mierze zależały od znanego i cenionego architekta oraz rzeźbiarza, jakim był Santi Gucci. Mówi się, że jego styl był połączeniem krakowskiego oraz włoskiego. Dziś zamek w Sandomierzu warto zwiedzić nie tylko ze względu na jego wygląd i przeszłość, ale również z powodu jego dzisiejszej funkcjonalności. W jego wnętrzu siedzibę ma Muzeum Okręgowe i właśnie w tym muzeum możemy podziwiać wspomniane wcześniej najstarsze w Europie szachy.

Sandomierz jest ogromnie popularny. Turyści z całego świata bardzo chętnie tutaj przyjeżdżają, ponieważ miejscowość ta może poszczycić się zabytkami o renomie międzynarodowej. Z tego też względu noclegi nie są łatwe do zarezerwowania. Jest tutaj bardzo wielu chętnych, a szczególnie jest to widoczne w okresie wakacyjnym. Tutejsza baza to głównie hotele i pensjonaty. Warto wcześniej jednak zaplanować swój wyjazd, aby móc zarezerwować noclegi. Oferta jest naprawdę na najwyższym poziomie, jednak wolnych miejsc zazwyczaj jest bardzo mało. Pamiętajmy więc o wcześniejszej rezerwacji i przyjeżdżajmy tutaj, ponieważ atrakcji jest cała masa.

One comment

  1. Trend pisze:

    najpiękniejsze miasto Kielecczyzny, bardzo romantyczne z bogatą historią i wieloma szlakami dla turystów, nie sposób wszystkich przemierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>