Góry Izerskie – wspólne piękno Polski i Czech

Pasma górskie rzadko kiedy w całości znajdują się na terytorium jednego państwa, a w niektórych przypadkach (jak góry Ural) dzielą od siebie nawet kontynenty. W Polsce praktycznie wszystkie góry są współdzielone z politycznymi sąsiadami, jak na przykład Tatry ze Słowacją. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska posiada również pasma górskie dzielone z Czechami – są to przede wszystkim Góry Izerskie, uważane przez wielu geografów i geologów za jedno z najbardziej absorbujących pasm górskich w tej części Europy.

Jedno pasmo, dwa państwa
Góry Izerskie pod względem geograficznym przynależą do masywu Sudetów Zachodnich, jednak pod względem geologicznym stanowią odrębne pasmo górskie z unikatową fauną i florą. Właśnie ta unikatowość sprawia, że są one pod szczególną ochroną zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej. Zawiązana na przestrzeni lat współpraca w zakresie ochrony przyrodniczej Gór Izerskich stopniowo się rozwijała, przyjmując coraz to nowsze formy. Obecnie w dużym stopniu wpływa ona też na górską turystykę, a dzięki otwarciu granic, goście wynajmujący noclegi w Górach Izerskich – bez względu na to, po której stronie granicy się znajdują, mogą ją swobodnie przekraczać, bez ograniczeń wędrując po tutejszych licznych szlakach. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim sławny Główny Szlak Sudecki, który nosi imię sławnego badacza, doktora Orłowicza. Trasa ta wyznaczona została przez cały masyw Sudetów, obejmując również Góry Izerskie i prowadząc aż do Gór Opawskich. Popularnym wśród turystów szlakiem pieszych wypraw jest ten wiodący z Jakuszyc do Izerskiej Hali; wielu stałych bywalców gór porównuje jego piękno do tatrzańskiej Doliny Kościeliskiej.

Zimowy raj
Prawdziwe piękno Gór Izerskich rozkwita dopiero w okresie zimowym, kiedy baza noclegowa w Polsce i w Czechach dosłownie pęka w szwach. Pasmo to jest bowiem najlepiej przystosowanym obszarem górskim do uprawiania turystyki narciarskiej. Turyści nie marnując czasu, rezerwują wtedy możliwie jak najwcześniej swoje wymarzone noclegi (=>zobacz ofertę: meteor-turystyka.pl). Do dyspozycji turystów oddanych jest tu aż kilkadziesiąt różnych tras biegowych, przeznaczonych dla narciarzy amatorów oraz profesjonalistów. Na Polanie Jakuszyckiej co roku organizowany jest prestiżowy Bieg Piastów, w którym udział biorą często czołowi sportowcy ze światowej listy biegaczy narciarskich. W okresie takiego zimowego szaleństwa, nie brakuje też atrakcji dla narciarzy zjazdowych, dla których w Górach Izerskich przygotowano kilka wyciągów narciarskich oraz stoki o zróżnicowanej długości i trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>