Gryficka Kolej Wąskotorowa – w okolicach Pogorzelicy

Pogorzelica to pięknie położona miejscowość nadmorska w gminie Rewal. Otacza ją gęsty sosnowo-świerkowy las, który jest idealnym miejscem na spacery oraz wycieczki rowerowe. Z tego powodu chętnie przyjeżdżają tutaj całe rodziny, organizowane są też letnie kolonie dla dzieci i obozy harcerskie. Pogorzelica słynie także z ośrodków SPA i innych obiektów, nastawionych na poprawę naszego zdrowia oraz samopoczucia. Oprócz tego w okolicy znajdziemy wiele atrakcji, które każdego roku doceniają tysiące turystów.

Jedną z atrakcji w tych stronach jest Gryficka Kolej Wąskotorowa, którą oglądać możemy także w Pogorzelicy. Niegdyś w systemie działało 98 przystanków i ponad 300 kilometrów torów. Do dzisiaj zachowała się ponad połowa tych tras. Pierwsza linia została otwarta w 1896 roku i prowadziła z Gryfic do Niechorza. Ocenie czynna pozostała jedynie linia o długości 39,5 kilometra. Prowadzi ona ze stacji Gryfice, przez Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze i Pogorzelicę. W ostatnich latach linia przeszła także remonty. Obecnie kolejka przewozi około 120 tysięcy pasażerów rocznie. W sezonie turystycznym na trasie Trzęsacz-Pogorzelica zobaczyć można także zabytkowy parowóz oraz skład w stylu retro. Po drodze możemy zatrzymać się w Trzęsaczu, który słynie przede wszystkim z ruin średniowiecznego kościoła. To, co jest w nich ciekawe, to fakt, że kościół ten powstał około 2 kilometry od ówczesnego klifu. Dzisiaj morze pochłonęło już znaczną część konstrukcji, a cały ten proces zaczął się około 1874 roku, gdy kościół zamknięto dla wiernych. Jeśli jesteśmy zainteresowani kolejami, to warto wybrać się na niedawno otwartą wystawę w Rewalu. Wystawa Miniatur Kolejowych zaczęła działać w sierpniu 2016 roku, mieści się ona na pierwszym piętrze dworca kolei wąskotorowej. Zobaczyć na niej można dwie duże makiety, na które składa się ponad 50 metrów torów, a także zabytkowe oraz obecnie produkowane modele kolejek z całego świata. Dodatkowo można się zapoznać z literaturą kolejową oraz modelarską. Dla dzieci przygotowano specjalny kącik zabaw, także związany z kolejami.

W Pogorzelicy na gości czeka także świetna baza noclegowa [Pogorzelica ➤Noclegi ➤Meteor]. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu obiektów o różnym standardzie. Znajdziemy zarówno bardziej luksusowe ośrodki, jak i miejsca oferujące tanie noclegi. Pogorzelica ma także ciekawą ofertę gastronomiczną. Spróbować możemy tutaj smażonych ryb, ale także można zjeść dania kuchni polskiej czy włoskiej lub po prostu kupić coś na szybko w jednej z wielu budek z jedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>