Kłodzko – miasto trzech kultur

Sudety i Ziemia Kłodzka to najczęściej wybierany rejon kraju, gdy myślimy o wypoczynku w górach, połączonym ze zwiedzaniem. Za stolicę Ziemi Kłodzkiej uznawane jest Kłodzko. Najstarsza część miasta liczy sobie ponad 1000 lat, położona jest w obrębie średniowiecznych murów obronnych. To właśnie te mury ocaliły miasto przed najazdem husytów, który miał miejsce w 1428 roku. Miasto nie zostało splądrowane, ani zdobyte jako jedyne na Ziemi Kłodzkiej. Baza noclegowa miasta to oferta głównie przygotowana pod kątem przybywających tutaj turystów, którzy często wybierają ten region, by poznać historię słynnej twierdzy, a przy okazji, aby odpocząć na ziemi sudeckiej. Skaliste wzgórze powyżej Starego Miasta kryje na swoim terenie imponującą twierdzę bastionową z końca XVII wieku wyrosłą na gruzach średniowiecznego zamku. Obiekt twierdzy udostępniany jest do zwiedzania przez cały rok.

Twierdza została zamieniona na więzienie przez Prusaków w XIX wieku. Podczas II wojny światowej w tym miejscu Niemcy urządzili w podziemiach fabrykę podzespołów łodzi podwodnych. Podziemne labirynty, dziedzińce, taras, z którego roztacza się piękny widok na okolicę to zalety Twierdzy Kłodzko, którą raz w życiu trzeba zobaczyć. Dostępne noclegi w mieście pomogą odpocząć po trudach zwiedzania. Obecnie, na terenie Twierdzy otwarto także wystawę szkła oraz kawiarnie. Znajduje się tam też ściana wspinaczkowa, która stanowi atrakcję dla tych, którzy po zwiedzaniu chcieliby spędzić aktywnie wieczór.

Stare Miasto Kłodzko to także ratusz, zabytkowe kamienice oraz most Wita Stwosza nad rzeką Młynówką. Jest to kopia, jednak dużo mniejsza, słynnego mostu w Pradze. Most został zbudowany w 1390 roku, jednak figury świętych na nim umieszczone pochodzą z początków XVIII wieku. Jedną z cenniejszych rzeźb w Polsce, XV-wieczną „Madonnę z czyżykiem” skrywa kościół parafialny Wniebowzięcia NMP – gotycka kamienna świątynia, która uznawana jest za skarbnicę Kłodzka.

Kłodzko to miasto trzech kultur – Polaków, Czechów i Niemców. Ponad 400 obiektów miasta wpisanych zostało do Państwowego Rejestru Zabytków. Słynna Podziemna Trasa Turystyczna miasta, która stanowi atrakcję dostępną do zwiedzania przez cały rok, to labirynty połączonych ze sobą średniowiecznych piwnic kupców kłodzkich. W oświetlonych czerwonym światłem niszach zobaczyć można narzędzia tortur oraz inscenizacje przedstawiające metody tortur. Jest to ciekawa lekcja historii dla zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>