Zabytki Sopotu

Sopot jest miejscowością uzdrowiskową, która wraz z Gdynią i Gdańskiem tworzy Trójmiasto. Położony na Pobrzeżu Gdańskim jest chętnie odwiedzany przez wczasowiczów lubiących wypoczynek nad morzem. Atrakcyjne położenie i duża baza noclegowa zachęcają do przyjazdu na wczasy. Jednak już przed sezonem warto zarezerwować miejsce na sen (Sopot – spis noclegów). Miasto jest też miejscem pełnym niezwykłych zabytków, które warto zobaczyć i poznać ich historie.

Latarnia Morska

Latarnia Morska jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Sopocie. Wraz zakładem Balneologicznym znajduje się w lądowej części mola. Zbudowana została w latach 1903–1904 według projektu Heinricha Dunkela i Paula Puchmüllera. Elewację budynku ozdobią rzeźby i witraże oraz herb miasta. Latarnia Morska to właściwie komin kotłowni, który został obudowany – wieża o przekroju kwadratu. Domontowane zostały jeszcze żelbetonowe schody i w ten sposób powstała wieża widokowa. Na szczycie znajduje się oszklona galeria pełniąca funkcję latarni morskiej. Ze szczytu rozpościera się widok na molo, Zatokę Gdańską i Trójmiasto.

Kościół Zbawiciela

Kościół został zbudowany w latach 1913-1919. Autorem projektu był Adolf Bielefeldt, a budynek wzniesiono na miejscu starej Kaplicy Pokoju. Zbudowany jest w stylu neobarokowym, a wystrój jego wnętrza jest stonowany. W centralny miejscu znajduje się ołtarz główny, krzyż i świeczniki. W emporze nad ołtarzem znajdują się organy niegdyś zasilane powietrzem, a obecnie prądem. Jest to jedyna ewangelicka świątynia w Trójmieście.

Sopockie molo

Molo w Sopocie to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma ono około pół kilometra długości, z czego większość wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Historia obiektu sięga do 1827, kiedy został zbudowany pierwszy pomost o długości 30 metrów. W 1910 roku molo miało już długość ponad 300 metrów. Istniejące obecnie molo zostało zbudowane w 1928 roku. Początkowo pełniło ono funkcję przystani. Spacer po nim to niezapomniane przeżycie.

Cmentarz żydowski

Cmentarz powstał w 1913 roku, obok cmentarza katolickiego i ewangelickiego. Zamknięcie nekropolii nastąpiło w 1948 roku. W czasie II wojny światowej uległ zniszczeniu i dewastacji. Odnowiony w latach 1983–1989 nadal niszczeje. Wejście cmentarza zdobi zabytkowa brama, która wymaga niezwłocznej renowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>